środa, 17 sierpnia 2011

Mowa dźwięków

Psy dysponują różnorodnymi dźwiękami mogącymi mieć różne znaczenia. Swoich współplemieńców rozumieją bezproblemowo, ale w stosunkach między człowiekiem nie zawsze tak jest.
Szczekanie: jest częściowo cechą charakterystyczną danej rasy, a częściowo właściwością indywidualną. Głośność i wysokość dźwięku szczekania są prawie zawsze dziedziczne. Zazwyczaj każdy właściciel czworonoga potrafi w szczekaniu swojego psa odróżnić znaczenia jak np. przybycie obcego, obecność obcego zwierzęcia, powitanie członków rodziny, zabawę z dzieckiem albo przyjacielem, uprzedzenie przechodzących psów o ataku, strach przed niebezpieczeństwem, pragnienie wody, żądanie jedzenia, radość z zabawy, itd. Są rasy bardzo rozszczekane ( teriery ), rasy małomówne ( charty ), milczące, jazgoczące oraz ujadające ( szpice, pudle ). 
Skowyt: jest zawsze wołaniem o pomoc, czy to jest szczeniak, czy starszy pies. 
Warczenie: jako ostrzeżenie ( dłużej, wrogo, głucho, ochryple, pomiędzy krtanią a zębami ),czasami dochodzi jeszcze szczerzenie zębów. Istnieje także warczenie podczas zabawy ( krótko, żartobliwie, wyraźnie ). 
Kwilenie: jest to przeciągły dźwięk wywołany bólem. Bywa także wykorzystywany jako protest albo wołanie o pomoc. 
Ujadanie: jest często używane przez psy, które muszą w nocy przebywać same na podwórzu. Charakteryzuje się mocnym szczekaniem w tonach wrogich i długich. 
Skamlenie: jest to tłumiony długotrwały jęk, może być oznaką złego samopoczucia, niezadowolenia lub zniecierpliwienia; ma wzbudzić współczucie albo nakłonić do czegoś. Czasami znaczy tylko: "otwórz drzwi ", "chodźmy do domu ". 
Wycie: płaczliwy i wysoki ton, zarówno we dnie, jak i w nocy. Czasami jest to reakcja na muzykę albo dźwięk dzwonów czy sygnał np. karetki. 
Prychanie: stłumione szczekanie z zamkniętym pyskiem, pierwsza oznaka, że zbliża się obcy albo dały się słyszeć podejrzane dźwięki. Przy czym pies zawsze zwraca głowę w tym kierunku, z którego doszedł hałas.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz